بست کرپی

بست کرپی ؛ ساده ترین و پرکاربردترین ساپورت لوله

بست کرپی که با نام U-bolt نیز شناخته می شود یک پیچ منحنی U شکل است که در هر انتهای آن رزوه هایی وجود دارد. این نوع بست بیشتر به عنوان تکیه گاه و ساپورت تاسیسات در صنعت لوله کشی و خط لوله استفاده می شود. بست کرپی یا یوبولت یکی از ساده ترین و پرکاربردترین انواع ساپورت تاسیسات به شمار می رود. بست کرپی با شکل منحنی خود به خوبی در اطراف لوله ها قرار می گیرد و سپس با استفاده از مهره ها با یک عضو ثانویه محکم می شود. آنها به راحتی در اندازه ها و ضخامت های مختلف در دسترس هستند. در ادامه در خصوص این نوع بست لوله و کاربرد آن در سیستم لوله کشی بیشتر توضیح خواهیم داد.

چنانچه برای پشتیبانی صحیح از سیستم های لوله کشی و برقکشی ساختمان ها به تجهیزاتی همچون ساپورت تاسیسات ، ساپورت لوله ، انکر بولت  و سینی کابل در اصفهان احتیاج دارید همین امروز با ما تماس بگیرید. محصولات این شرکت شامل ساپورت های پیش ساخته ، ساپورت تاسیسات ، ساپورت لوله ، چسب کاشت میلگرد ، انکر بولت ، سینی کابل و غیره است.

بست کرپی ؛ پرکاربردترین انواع بست لوله در تاسیسات و خطوط لوله کشی

U-bolt ها طیف وسیعی از کاربردها را دارند. آنها به طور گسترده ای به عنوان راه حل های پشتیبانی و ساپورت لوله استفاده می شوند.  نحوه عملکرد بست کرپی به این صورت است که پس از نصب پیچ‌ها، مهره‌ها و واشرها به یکدیگر محکم می‌شوند و نیروی قوی ایجاد می کنند که دو قسمت را به هم متصل نگه می دارد.

این نوع بست ها از فولاد کربنی، فولاد آلیاژی یا فولاد ضد زنگ با فرآیند خمش سرد یا گالوانیزه گرم ساخته می شوند. برخی از کاربردهای رایج  U-bolt در پروژه های لوله کشی عبارتند از:

  • استفاده از بست کرپی به عنوان ساپورت لوله :

از این بست ها به طور گسترده ای به منظور ایجاد مهارهای جانبی برای لوله ها استفاده می شود. در اصل برای سیستم ‌های لوله‌کشی کوچک، U-bolt  ‌ها ساده‌ترین و پرکاربردترین نوع پایه‌ها و نگهدارنده های لوله‌کشی هستند. آنها می توانند به عنوان مهار کننده لوله کار کنند. این بدان معناست که آنها از حرکت، ضربه زدن به سازه های دیگر و فرسودگی لوله ها جلوگیری می کنند.

بست کرپی ؛ پرکاربردترین ساپورت لوله

مهندسان برای حمایت از لوله های کمتر از 8 اینچ، از پیچ و مهره u به طور گسترده استفاده می کنند. بست کرپی می‌تواند با محکم نگهداشتن سیستم لوله کشی، مانع از لرزش‌های خط لوله شود. برای پشتیبانی از مسیرهای عمودی لوله، U-bolt ها انتخاب خوبی هستند.

  • استفاده از u-bolt برای حمل لوله:

در صنعت حمل و نقل لوله و خط لوله، u-bolt برای جلوگیری از حرکت لوله و شکستگی استفاده می شود. در واقع U-bolt ها از حرکات تصادفی لوله ها و بالا و پایین رفتن آنها در حین حمل و نقل ، جلوگیری می کنند.

  • استفاده از u-bolt برای بالا بردن لوله ها:

یکی دیگر از کاربردهای عمده U-بولت ها امکان آویزان کردن لوله ها از سقف و ایجاد ساپورت سقفی است. نیروی گرانش می تواند برای لوله کشی در سقف خطرناک باشد و منجر به خوردگی و سقوط اجسام شود. اما با محکم کردن U-bolt روی سازه، تیر یا سقف، می توانید ارتعاشات را محدود کرده و لوله های نصب شده در ارتفاع را ایمن کنید.

  • کاربردهای دیگر:

شایان ذکر است یوبولت ها نه تنها برای پشتیبانی لوله‌ها در حمل و نقل یا سیستم های لوله کشی استفاده می شوند، بلکه می توان از آنها برای کاربردهای ساختمانی و صنعتی دیگر مانند ایمن شدن بخش آنتن، تثبیت کابل سیم، ثبات سقف و اجزای سازنده خودرو استفاده کرد.

انواع نگه دارنده لوله تأسیساتی

انواع یوبولت ها کدام اند؟

یوبولت ها معمولاً بر اساس شکل خمشی خود طبقه‌بندی می‌شوند و می‌توانند به پیچ‌های U گرد، پیچ U نیمه گرد و پیچ U مربع تقسیم شوند. هر یک از این سه مدل را می توان از فلزات مقاوم در برابر خوردگی مانند فولاد کربنی، فولاد ضد زنگ 304 یا فولاد ضد زنگ 316 ساخت. برای جلوگیری بیشتر از خوردگی فلز، پوشش روی با استفاده از گالوانیزه گرم یا گالوانیزه الکتریکی به سطح پیچ U اضافه می شود.

توجه: در برخی از کشورها، تعریف اندازه پیچ و مهره یکسان نیست، بنابراین لازم است قبل از ثبت سفارش با سازنده در ارتباط باشید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود. شرکت ایران فیکست یکی از تولید کنندگان برتر انواع بست لوله و ساپورت تاسیسات ، ساپورت لوله ، انکر بولت  و سینی کابل در اصفهان است. برای دریافت مشاوره تخصصی در رابطه با این محصولات با مهندسان این شرکت تماس بگیرید.

– نحوه نصب و راه اندازی بست کرپی چگونه است؟

می توان گفت یوبولت ها احتمالاً رایج ترین نوع ساپورت لوله هستند. نصب U-bolt لوله بسیار آسان است. اندازه پیچ و مهره ها بر اساس OD لوله تعیین می شود. همه پیچ و مهره های دارای اندازه مناسب، از رزوه و مهره تشکیل شده اند. تنها کار این است که شما یک سوراخ در تیر تکیه گاه ایجاد کنید، پیچ را به درستی از طریق آن سوراخ ها تراز کنید و مهره ها را بسته به نوع تکیه گاه سفت نمایید. مراحل نصب بست کرپی به عنوان ساپورت لوله و ساپورت تاسیسات عبارتند از:

  1. هر دو مهره را از هر طرف U-bolt جدا کنید.
  2. U-bolt را در اطراف لوله ای که وصل می کنید قرار دهید و انتهای پیچ را از سوراخ های تیر یا ساختار خود عبور دهید.
  3. مهره ها را روی هر انتهای بیرونی پیچ بچرخانید.
  4. مهره‌هایی را که به تیر تکیه‌گاه نزدیک تر هستند، با دست ببندید.
  5. مهره های بیرونی هر انتهای U-bolt را ببندید و از یک ابزار برقی یا آچار برای سفت کردن مهره ها استفاده کنید.
  6. قبل از سفت کردن مهره ها، مطمئن شوید که فاصله را متناسب با مشخصات آن اندازه گیری کنید.

برای خرید تجهیزاتی همچون ساپورت تاسیسات ، ساپورت لوله ، انکر بولت  و سینی کابل در اصفهان ، همین امروز با ما تماس بگیرید. محصولات این شرکت شامل انواع بست لوله نظیر بست گیره ای یا بست کرپی ، ساپورت های پیش ساخته ، ساپورت تاسیسات ، ساپورت لوله ، چسب کاشت میلگرد ، انکر بولت ، سینی کابل و غیره است.

منبع: برگرفته از whatispiping