ساپورت تاسیسات

میتوانید محصولات انواع اتصالات و متعلقات ، انواع بست ها ، انواع چنل ساپورت را با کلیک بر روی هر کدام مشاهده کنید

برای استعلام قیمت و خرید ساپورت تاسیسات، ساپورت های پیش ساخته ، ساپورت لوله با شماره: 09131000986 تماس بگیرید دانلود کاتالوگ

منظور از ساپورت تاسیسات یک نگهدارنده کمکی است که در اکثر پروژه‌ های تاسیساتی و صنعتی استفاده می شود. ساپورت تاسیسات در واقع ابزاری است که فرایند نصب تاسیسات گوناگون را آسان و سریع می کند. اما ساپورت های تاسیساتی علاوه بر موارد فوق، مزایای دیگری هم دارند که عبارتند از: عدم نیاز به جوشکاری، هزینه کم، کمک به زیباسازی محیط و چیدمان اصولی، افزایش طول عمر لوله کشی و کانال کشی، مقاوم در برابر خوردگی و غیره.

در ادامه به معرفی انواع ساپورت تاسیسات از لحاط نوع ساخت و کاربرد می پردازیم. همچنان با ایران فیکست همراه باشید.

ساپورت تاسیسات

انواع ساپورت تاسیسات بر اساس نوع ساخت

اگر بخواهیم ساپورت های تاسیساتی را بر اساس نوع ساخت تجهیزات دسته بندی کنیم باید به دو دسته اصلی یعنی ساپورت های تاسیسات سنتی و ساپورت های پیش ساخته اشاره نماییم:

 • ساپورت های تاسیسات سنتی

معمولا ساخت و اجرای ساپورت های تأسیسات مکانیکی و الکتریکی به صورت سنتی با اتصال انواع پروفیلها ( ناودانی، نبشی و میلگرد های فولادی) و در کارگاه انجام می شود. این عملیات شامل اندازه گیری، برشکاری، جوشکاری، سوراخکاری ، رنگ کاری و بلاخره نصب می باشد.

در واقع این ساپورت ها به کمک سازه فولادی ساختمانی که به عنوان آویز از سقف عمل می کنند مانند نبشی، ناودانی، تیرآهن و میلگردها در محل جوشکاری شده و در نهایت ساخته و نصب می شوند. همچنین در ساپورت های سنتی جهت نگه داشتن لوله روی ساپورت از بست کرپی یا U-Bolt استفاده می شود.

 • ساپورت های مدولار یا ساپورت های پیش ساخته

 

ساپورت مدولار

نوع دیگری از ساپورت تاسیسات، ساپورت تاسیسات مدولار یا ساپورت های پیش ساخته هستند که پروفیل های C-Channel یا U-Channel سوراخ دار گالوانیزه را شامل می شوند. در این نوع از تجهیزات ساپورت ساختمان، برای اتصالات نیازی به هیچ گونه عملیات جوشکاری نیست؛ بلکه در ساپورت های پیش ساخته از راد گالوانیزه تمام رزوه به منظور آویز گرفتن از سقف استفاده می شود.

در این روش جدید پروفیلهایی با شکل مقطع مناسب جایگزین پروفیل های سنتی شده که نه تنها سبک تر از انها هستند بلکه به دلیل وجود سوراخهای لوبیایی و پوشش گالوانیزه کاملا اماده نصب می باشند. مزایای استفاده از سیستم ساپورت های پیش ساخته عبارتند از:

– سرعت بالا

– کاهش خطای انسانی به واسطه کاهش حجم عملیات ساخت

– حذف کامل عملیات جوشکاری

– امکان اجرای تغییرات در هر مرحله از کار به دلیل قابلیت دمونتاژ

– مقاومت در برابر خوردگی

–  ظاهر شکیل و زیبا

–  وجود اسناد و مشخصات باربری، به صورت جداول مشخصات محصول

– وجود خدمات مهندسی در زمینه طراحی، مشاوره و آموزش

 

بیشتر بخوانید:ساپورت تاسیسات کاربرد صنعتی

 

انواع ساپورت تاسیسات بر اساس نوع کاربرد

انواع ساپورت تاسیسات بر اساس نوع کاربرد به چهار دسته ی پرکاربرد تهویه مطبوع، باربری سبک، باربری متوسط و کاربرد صنعتی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی هر یک از آنها می پردازیم. همچنان با وبسایت ایران فیکست همراه باشید.

 • ساپورت تهویه مطبوع (HVAC System)

ساپورت تاسیسات تهویه مطبوع به تجهیزاتی گفته می شود که به منظور نصب و نگهداری سیستم تهویه مطبوع، با توجه به ماهیت عملکرد و نوع سیستم تهویه و برآورد ابعاد و وزن تجهیز مورد نظر و همینطور بر اساس جزییات اجرایی سیستم کانال انتخاب می شوند. برخی مزایای ساپورت تاسیسات تهویه مطبوع عبارتند از:

– نصب آن سریع و آسان است و به هنگام بروز مشکل راحت تعمیر می شود.

–  نیاز به سوراخ کاری، جوش یا رنگ ندارد.

– به کاهش صدای معمول حاصل از لرزش کمک می کند.

– ظاهر آن به مراتب زیباتر بوده و در برابر خوردگی مقاوم تر است.

 • ساپورت باربری سبک (Light-duty System)

از ساپورت تاسیسات باربری سبک (Light-duty System) برای لوله کشی های ساختمانی، کانال کشی ها، سیم و کابل کشی بر روی سینی، کانال های مختص تهویه، لوله های انتقال دود، لوله های آتش نشانی، تاسیسات برقی و روشنایی و موارد دیگر استفاده می شود. این نوع تاسیسات در واقع برای سیستم های باربری سبک با وزن پایین طراحی شده و مقرون به صرفه تر می باشند. مزایای ساپورت باربری سبک همانند ساپورت تاسیسات تهویه مطبوع است.

 • ساپورت باربری متوسط (Medium-duty System)

یکی از سیستم های ساپورت تاسیسات پرکاربرد، سیستم های باربری متوسط است که برای باربری های متوسط و نسبتا سنگین ساخته می شود.  این نوع از ساپورت های تاسیسات در ابتدا برای مواردی همچون لوله های آتش نشانی، کانال های انتقال دود و تهویه هوا طراحی شد که نسبت به نوع سبک از ضخامت و عرض بیشتری برخوردار بودند. اما به مرور زمان برای کاربردهای دیگر مثل سیستم های انتقال آب، سیستم های گرمایشی و سرمایشی و حتی تاسیسات روشنایی و الکتریکی نیز مورد استفاده قرار گرفت.

 • ساپورت تاسیسات کاربرد صنعتی (Heavy-duty System)

برای تاسیساتی که از وزن بالاتری برخوردار بوده و نسبت به سایر تیپ بندی های تاسیساتی دارای شرایط خاص تری هستند از ساپورت تاسیسات کاربرد صنعتی استفاده می شود. این نوع ساپورت تاسیسات برای بالا بردن ضریب اطمینان بسیار قوی و محکم تر و با عرض، طول و ضخامت بالایی ساخته می شوند و از آنها اغلب در صنایع پتروشیمی و موتورخانه ها استفاده می شود. این نوع ساپورت تاسیسات همچنین از سیستم های اتصال سریع بهره می گیرد تا علاوه بر استحکام بالا، از قابلیت اجرای سریع برخوردار باشد.

ساپورت تاسیسات برای انواع لوله ‌های پلیمری و فلزی

ساپورت لوله

همانطور که قبلا هم گفته شد ساپورت یا تکیه گاه پیشرفته برای تأسیسات، سیستمی است که به جوشکاری نیازی ندارد و می‌تواند بار سنگین را با بهترین کیفیت تحمل کند. استفاده از ساپورت لوله به شکل ساپورت های پیش ساخته در قسمت ‌های مختلف تأسیسات ساختمان به صرفه جویی در هزینه ها و تحویل کار با بهترین کیفیت کمک می کند.

ساپورت لوله یا ساپورت تاسیسات لوله در سیستم‌ های لوله کشی، به جهت ایجاد تعادل میان شیرآلات و گرفتن لرزش آن استفاده می شود. اتصالات فولادی می ‌توانند در اندازه‌ های بیشتر توسط ساپورت ‌های لوله، پوشش داده شوند. انواع ساپورت لوله عبارتند از:

 • ساپورت لوله در انواع مهره دار و U دار
 • ساپورت سنگین برای سیستم‌های لوله کشی از جنس فولاد
 • ساپورت‌ های کلایویز و اسپرنکسر
 • ساپورت رایزری
 • ساپورت U شکل
 • ساپورت لوله‌ های پلیمری

ساپورت لوله‌ های پلیمری باید از انعطاف پذیری بالا و جنس مقاوم و با کیفیتی برخوردار باشند. اینگونه ساپورت ها برای پوشش لوله های تک لایه گزینه مناسبی هستند. ساپورت لوله های پلیمری از دوام بالایی برخوردار هستند و علاوه بر سیستم‌ های مختلف لوله کشی ساختمان و کاربردهای فضای باز، برای قسمت ‌های کابل کشی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

 • ساپورت لوله ‌های فلزی

ساپورت لوله های فلزی از جنس مقاوم و سنگینی برخوردار بوده و مناسب ترین گزینه جهت استفاده در سیستم‌های تأسیسات لوله کشی داخلی ساختمان هستند. این نوع از ساپورت ها از جنس فلزهای چکش خوار ساخته می شوند و توسط خیلی از پیمانکاران برای نگه داری از لوله های فولادی و اتصالات پیرامون آنها مورد استفاده قرار می گیرند. ساپورت‌ لوله‌ های فلزی بسیار مقاوم بوده و برای سیستم‌های لوله کشی بسیار سخت، تولید شده ‌اند. مقاومت این ساپورت ها در برابر زنگ زدگی و خوردگی بسیار بالاست.

تکیه گاه لوله به شکل‌ های ثابت و متحرک

 • ساپورت ثابت

یکی از ساپورت‌ های سیستم ‌های لوله کشی، تکیه گاه و ساپورت لوله به شکل ثابت است. این نوع ساپورت لوله معمولا با عنوان کفشک یا Shoe شناخته می شود. ساپورت لوله به شکل ثابت، می‌تواند وزن زیادی را تحمل کرده و در موارد مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. ساپورت ‌های ثابت لوله را دارای انواع خطوط عایق دار و خطوط گالوانیزه هستند.

 • ساپورت متحرک

ساپورت یا تکیه گاه متحرک ترکیبی از ساپورت صلب Guide و یک ساپورت وزنی Shoe می باشد. این نوع از ساپورت لوله علاوه بر تحمل نیروی زیاد وزن به جلوگیری از جابجایی ‌های مختلف در اثر شرایط آب و هوایی و پدیده‌ های طبیعی خطرناک کمک می کند.

ساپورت تاسیسات و بست ها

بیشتر بخوانید: انواع چیدمان ساپورت لوله و کاربرد آنها

نکات کلیدی در مورد ساپورت لوله ‌های تاسیساتی

 • بدیهی است که سیستم‌ های لوله کشی همواره در معرض دماهای بالا قرار بگیرند و یا سطح بیرونی آنها دچار تقطیر شود. بنابراین در طراحی ساپورت لوله باید بهترین عایق و ضخامت عایق در نظر گرفته شود.
 • شما باید سیستم‌ های لوله کشی و اتصالات مرتبط با آن حتما از لحاظ سازگاری مورد بررسی قرار دهید. زیرا در اثر انتخاب نادرست مواد غیر همسان در ارتباط با نوع لوله، امکان ایجاد خوردگی گالوانیک برای لوله زیاد است.
 • چنانچه تکیه گاه یا ساپورت لوله با لوله غیر متجانس باشد، در این بین باید از یک لفاف خنثی استفاده گردد.
 • ساپورت لوله باید بر اساس شرایط محیطی انتخاب شود تا قادر باشد نیازهای پیرامون خود را به خوبی برآورده سازد.
 • همه تکیه گاه‌ها باید به شکل تناوبی مورد بازبینی قرار بگیرند البته این بازبینی به عواملی نظیر پیچیدگی سیستم لوله کشی، نوع ساپورت و میزان سخت بودن شرایط محیطی بستگی دارد و استفاده از ساپورت مناسب نیاز به بازبینی را کاهش می دهد.