تفاوت انکر بولت، اکسپنشن بولت و رول بولت

تفاوت انکر بولت، اکسپنشن بولت و رول بولت، در میان مهندسان، مجریان، مسئولین خرید و حتی گاهی تامین کنندگان اغلب به اشتباه استفاده می شوند و یا حداقل برداشتهای غلطی در مورد آنها وجود دارد. این اشتباهات گاهی باعث سردرگمی کارمندان پشتیبانی پروژه ها خصوصا تیم خرید می گردد. در این مقاله توضیح بسیار مختصری در این مورد که هر یک از این سه ترکیب تفاوت انکر بولت، اکسپنشن بولت و رول بولت دقیقا به چه معنایی هستند خدمت شما عزیزان ارائه مینماییم.

 

 

انکر بولت :

در ابتدا باید گفت که واژه انکر کلی ترین واژه این دسته است و شامل تمامی تجهیزات اتصال به بتن میشود. انواع رول بولتها و اکسپنشن بولتها، چسبهای کاشت بولت و میلگرد و رولپلاگهای پلاستیکی در این دسته بندی جای میگیرند. ترکیب واژگانی انکر بولت به تمامی میله های رزوه شده ای که در ماده پایه (اغلب بتن) کاشته میشوند، اطلاق میشود. ممکن است این بولتها با انواع چسبهای بتن و یا رزینهای کاشت آرماتور (انکرهای شیمیایی) با بتن درگیر شده باشند و یا با یک مکانیزم درگیر شونده انبساطی (اکسپنشن بولتها).

 اکسپنشن بولت :

نوعی از انکرهای مکانیکی می باشند که مکانیزم گیرش آنها در بتن، باز شدن قسمت انتهایی آنهاست. این بولتها با منبسط شدن داخل سوراخ بتن گیر کرده و نصب میشوند. در حقیقت اغلب انکرهای مکانیکی فلزی در این دسته قرار میگیرند. پس تا اینجا مشخص شد که اکسپنشن بولتها، یکی از انواع انکربولتها می باشند. داستان واژه رول بولت اما شنیدنی ست.

رول بولت :

در واقع رول بولت هیچ نوع خاصی از انکرها نیست بلکه در اصل نام یک محصول از برند انگلیسی رول پلاگ یا راول پلاگ (rawl plug) می باشد.
در سال ۱۹۱۱ مشکلی در تعمیر موزه بریتانیا به وجود آمد. لازم بود لوازم الکتریکی بدون ایجاد آسیب به دیوارها متصل شوند. این کار با استفاده از روش‌های قدیمی که در آن دیوار را سوراخ می‌کردند و چوبی در آن می‌گذاشتند و سپس پیچ را داخل چوب می‌بستند کار ساده‌ای نبود.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر و مطلع شدن از نحوه عملکرد با شماره تماس های :تلفن: ۰۳۱۳۲۳۵۳۰۳، همراه : ۰۹۱۳۱۰۰۰۹۸۶ تماس حاصل فرمایید

 

جان جوزف رالینگز (John Joseph Rawlings) که یکی از پیمانکاران تاسیسات ساختمان بود مشکل را با اختراع رول پلاک (راول پلاگ) حل کرد. اختراعی که نامش را از نام خانوادگی مخترعش وام گرفت. این اختراع منجر به پایه گذاری شرکت راول پلاگ در سال 1919 گردید. این شرکت که بیش از صد سال است در زمینه تکنولوژی انکراژ فعالیت میکند، در سال 1930 اولین انکر مکانیکی فلزی جهان را اختراع نمود و آن را با نام راول بولت (rawl bolt) به بازار معرفی نمود. نامی که در ایران به رول بولت تغییر یافت و به تمامی انکرهای مکانیکی، از هر نوع و هر برندی اطلاق گردید.

جهت آشنایی با تاریخچه این شرکت می توانید به آدرس : https://www.rawlplug.com/en/sustainable/rawlplug-brand/our-story

 

بنابراین باید گفت که اصطلاح رول بولت با اینکه رایج ترین اصطلاح برای نامیدن انکربولتهاست اما در واقع غلط است زیرا اکثر انکربولتهایی که در ایران استفاده میشوند از این برند نبوده و ساخت این شرکت نمی باشند.